anti

حوله آلاله آذر اولین تولید کننده حوله ­های نانو آنتی باکتریال در ایران

نانو چیست؟

مقیاس نانو، ابعاد فوق العاده کوچک( یک میلیاردیم بار  (۹-۱۰) )  از عناصر و مواد می باشد که در آن مواد خواص جدیدی پیدا خواهند نمود. به عنوان مثال اگر یک خط کش یک متری را به یک میلیارد قسمت تقسیم کنیم، یک قسمت از آن دقیقا معادل یک نانو خواهد بود و یا اگر یک تار موی خود را ده هزار بار کوچک کنیم، به ابعاد یک نانو خواهیم رسید.

هنگامی که مواد و عناصر موجود در طبیعت از ابعاد خود خارج شده و وارد دنیای نانو میگردند، خواص و ویژگیهای آنها به طور قابل توجهی تغییر پیدا میکند. به عنوان مثال فلز نقره که یک فلز تزئینی و گران قیمت است، هنگامی که به ابعاد نانو تغییر بُعد می دهد (کوچک تر می شود) ماهیت آن متفاوت گشته به گونه ای که خاصیت ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس فوق العاده بالایی پیدا میکند، به نحوی که در کسری از ثانیه می تواند ۲۰۰ نوع از رایج­ترین عوامل باکتریایی و بیماری زا را نابود کند.

حوله از لوازم بهداشت شخصی است که جهت رفع رطوبت پوست مورد استفاده قرار می­گیرد ، رطوبت از عوامل تسریع کننده رشد باکتریها و قارچها است و هنگامی که حوله با بدن تماس پیدا می­کند ممکن است میکروبها و قارچهای روی پوست به آن منتقل شود که این امر همراه با رطوبت حوله باعث رشد و تکثیر باکتریها و قارچها  و در نهایت ممکن است سبب انتقال بیماریهای عفونی شود.

از این رو مقابله با این موجودات میکروسکوپی میتواند در راستای سلامت فردی بسیار حائز اهمیت باشد، پزشکان همواره بدنبال راه حلی برای مقابله با آن بوده اند. راه حل ارائه شده استفاده از حوله های نانو­آنتی باکتریال می باشد، حوله آنتی ‌باکتریال از نخ‌های آنتی ‌باکتریال تحت شرایط تکمیلی خاص تولید شده است که با استفاده از فناوری به کارگیری نانوذرات نقره، امکان از بین بردن انواع متنوعی از باکتری‌ها، قارچ‌ها و سایر میکروارگانیسمهای بیماری‌زا را دارد، با استفاده از ذرات نقره در مقیاس نانومتری، امکان تاثیرگذاری بیشتر و ایجاد خاصیت ضد میکروب با استفاده از میزان کمتری از مواد ضد باکتری فراهم شده است.

حوله نانو آنتی باکتریال به دلیل بکارگیری فناوری پیشرفته نانوتکنولوژی با استاندارد بالا تولید شده و در عین حال قابلیت جذب آب آن از حوله های معمولی بیشتر می ­باشد و نیز بدلیل آنتی باکتریال بودن آن از تجمع ، رشد و تکثیر و فعالیت انواع میکروارگانیسمها و تولید بوی بد روی حوله ممانعت می­کند و از بروز بیماریهای پوستی از قبیل حساسیت ، قارچ ، سوزش و التهابات پوستی جلوگیری می­کند ضمن آنکه حداکثر سازگاری با پوست های حساس را دارد.

خصوصیات حوله نانوآنتی باکتریال آلاله

 • به دلیل قرارگیری نانو ذرات در ساختار نخ نانو در مرحله تولید و در دمای بیش از ۲۵۰ درجه، خاصیت آنتی باکتریال این نخ ها و در نتیجه حوله های نانو پس از ۱۰۰ بار شستشو با آب جوش و مواد شوینده باقی می ماند.
 • استفاده از فناوری خاص در تولید نخ­ های مورد استفاده و شرایط تکمیلی ویژه در این حوله ها که سبب می­شود نانو ذرات موجود در این نخ­ ها در اثر شستشو و یا استفاده خارج نشده (به استناد تست تخریش و رهایش) و بنابراین هیچ ضرری برای انسان و محیط زیست ندارد.
 • بنا به آزمونهای انجام شده خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی این نخ ­ها (حوله­ ها ) در برابر باکتری­ های E.coli , Pseudomonas aeruginosa و قارچهایــی­ نظیر, Aspergillus , Trichophyton rubrum , Candida به اثبات رسیده است.

مزایای استفاده از حوله ­های نانو آنتی باکتریال

 • ممانعت از رشد قارچها، باکتریها و میکروبها در حوله
 • جلوگیری از ایجاد بوی بد در حوله
 • نیاز به دفعات شستشوی کمتر و قابلیت تمیز شدن راحت تر
 • نیاز به مواد شوینده کمتر
 • ماندگاری بالای محصول
 • عدم ایجاد پرز
 • عدم ایجاد حساسیت و آلرژی ، جلوگیری از خشک شدن پوست
 • استحکام بالای محصول: طبق نتایج آزمون استحکام انجام گرفته در دانشکده نساجی دانشگاه امیرکبیر، استحکام در جهت طول ۵ نیوتن و استحکام در جهت عرض ۱۳۶۶ نیوتن بوده و از آنجاییکه حد مطلوب این مقادیر بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۱-۱۱۴۷ حداقل ۳۰۰ نیوتن جهت مصارف عمومی میباشد، مقادیر بدست آمده از این آزمایش بسیار عالی بوده و استحکام بالای محصول را نشان میدهد.
Close Menu